Zadzwoń: +48 691 275 400

Home » Porady » Nocniczek – to nasz przyjaciel

Nocniczek – to nasz przyjaciel

Droga do samodzielnego zgłaszania potrzeb fizjologicznych przez Twojego maluszka jest czasem bardzo długa, ale wcale nie musi być nieprzyjemna.
Na początku tej drogi musimy przekonać dziecko, że siadanie na nocniczku jest przyjemne, że to nie jest przymus, którego żadne dziecko nie lubi ale coś , za co można otrzymać nagrodę w formie zabawy z mamusią lub zabawką, którą dziecko lubi, a nie otrzymuje często do zabawy.
Od czego więc zacząć?
Kiedy Twoja Perełka ma już 9 miesięcy, kup nocniczek (najlepiej bez pozytywki, gdyż to może przestraszyć dziecko siedzące w skupieniu na nim). Pozwól dziecku zapoznać się i oswoić z nowym przedmiotem w łazience.  Kiedy spodoba się on Twojej Perełce, to ,,pierwsze koty za płoty”.  Teraz tylko Twoja cierpliwość, wytrwałość i konsekwencja jest najważniejsza. Tak samo jak wszystkich zabiegów kosmetycznych, do noszenia pieluszek, do karmienia najpierw butelką, później łyżeczką i wielu, wielu innych czynności, do których przyzwyczajamy swoje pociechy, tak teraz naszym zadaniem jest przyzwyczaić maluszka do korzystania z nocniczka. Oczywiście powolutku, krok po kroku.

Możesz w wolnych chwilach sadzać dziecko na nocniczek na minutkę, dwie. Zaśpiewać krótką piosenkę, powiedzieć krótki wierszyk. Potem nagrodzić dziecko pochwałą za grzeczne siedzenie na nocniczku. Jeżeli dziecko stawia opór, nie zmuszaj go do pozostania na nocniku ale też nie rezygnuj z kolejnej próby. Tylko konsekwencja przyniesie pożądany efekt. Po jakimś czasie dziecko siadać będzie chętnie, choć nie do końca zrozumie po co. Jeżeli  siedząc na nocniczku dziecko zrobi do niego siusiu, to należy bardzo nagrodzić je pochwałą. Dziecko musi zrozumieć, że zrobiło coś wyjątkowego, wtedy drugim razem postara się znów to zrobić aby wszyscy się cieszyli.

Teraz naucz się obserwować soją Perełkę. Dziecko podczas załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych, zazwyczaj wycisza się na moment, a niekiedy nawet przykuca w zacisznym miejscu.   Możesz zauważyć i wychwycić taki moment i szybko posadzić dziecko na nocnik, a kiedy uda Ci się wychwycić to, co miało znaleźć się w pieluszce, a znalazło się w nocniczku, nagrodź dziecko pochwałą. A nawet brawami.

I to już jest Twój i Twojego Maluszka ogromny sukces!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *